Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid nedir, hemoroide ne iyi gelir, hemoroid veya halk tabiriyle basure iyi gelen yiyecekler, basuru olanların dikkat etmesi gerekenler.

Toplumumuzda birçok kişinin günlük yaşamını zorlaştıran ve fiziksel açıdan büyük ağrılara sebep olan hemoroid, halk arasında basur adıyla da bilinmektedir. Damarların genişlemesi ve yumru oluşturması nedeni ile ortaya çıkan hastalık, sosyal ve iş yaşamını etkileyebilir.

Hamilelik döneminde kadınlarda görülebilen hastalığa pek çok farklı faktör etki etmektedir.

Hemoroid Nedir?

Anal kanalın üst kısmındaki damarların genişlemesi ve yumru oluşturması nedeni ile ortaya çıkan bir hastalıktır. İç ve dış olarak ikiye ayrılan hemoroid, damarların daha da genişlemesi ile makatın dışına çıkabilir.

Uzun süre oturan, at binen veya bisiklet kullanan, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik meydana gelen ve sık alkol tüketen kişilerde daha yoğun şekilde görülmektedir. Hamile kadınlarda gebelik süresinde ortaya çıkabilir.

Makatta kanamalar, şişlik ve ağrı şeklinde belirtileri de bulunan hastalık; çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroide iyi gelen bazı besin ve alışkanlıklar bulunmaktadır. Özellikle tuvalete çıkmayı kolaylaştıracak besinler tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Doğru beslenme ve önleyici alışkanlıklar, hemoroidin kesin tedavisi değildir. Belirtilerin etkilerini hafifletmek için kullanılmalıdır.

Lifli besinlere ağırlık vermek, hemoroidin etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. Kuru kayısı ve kuru erik, havuç, patates, lahana ve ıspanak yoğun şekilde tüketilmelidir.

Özellikle sigara ve stresten uzaklaşmak da hemoroid belirtilerini hafifletir. Şeftali gibi sindirime yardımcı meyveler sıkça yenilmelidir.

Yoğurt ve kefir gibi probiyotik açıdan zengin gıdalar da beslenme programında büyük yer kaplamalıdır. Sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde faydalı olan gıdalar sayesinde tuvalete çıkarken yaşanan ağrılar azalır.

Hemoroidin rahatsız edici belirtilerini hafifletmek amacıyla, basur banyosu denenebilir. Ilık su ile dolu olan bir leğene veya küvete girerek bir süre oturmak, damarlarınızın rahatlamasını ve ağrı gibi belirtilerin hafiflemesini sağlar. Günlük yaşamda otururken basur simidi ya da ısıtılmış bir havlu da kullanılabilir.

Hemoroid hastalarının kabızlık sorunu yaşamamasına da özellikle dikkat edilmelidir. Kabızlık başlangıcında derhal doktora başvurularak önlem alınmalıdır.

Hemoroid hastalarının tuvalet sonrası temizliğine de ayrıca özen gösterilmelidir. Anüs ve çevresi ıslak bir bez yardımıyla hafif dokunuşlarla temizlenebilir. Ya da dilenirse bebe mendilleri yardımı ile nazik bir temizlik yapılabilir.

Eğer Hemoroide Ne İyi Gelir hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, bu linke tıklayarak 7 Günde Hemoroid Problemine Son kitabını okuyabilirsiniz.

YeniYeti Bülteni

En popüler yazılardan derlediğimiz, en güncel bilgileri edinmek için bültenimize kayıt olun!