Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir?

Erken boşalma nedir, erken boşalma sebepleri nelerdir, erkekler neden erken boşalır sorularının cevapları.

Erkeklerin en korkulu rüyalarından biri olan erken boşalma, cinsellikten korkmaya ve hatta özgüven kayıplarına neden olabiliyor. Türkiye’de 18 yaş üzerindeki her 5 erkekten birini etkileyen erken boşalma problemi nedeni ile ilişkilerde de sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Erken boşalmanın tanımı konusunda baz fikir ayrılıkları olsa da, genel olarak bir değerlendirme yapılması mümkündür.

Erken Boşalma Nedir?

Cinsel birleşmenin gerçekleşmesi öncesinde ya da cinsel birleşmenin gerçekleşmesinden kısa süre sonra boşalma durumuna erken boşalma adı verilir. Cinsel birleşmenin başlamasından itibaren 2 dakika içerisinde boşalma bu duruma dahil sayılır.

Süre konusunda uzmanlar arasında fikir ayrılıkları olsa da, penisin vajina içine girmesinden itibaren 2 dakikalık bir sürenin baz alınması genel kanıdır.

Erken boşalmanın en önemli kriteri, ne kadar süre içerisinde boşalma gerçekleştiği değildir. Temel sorun, boşalmanın kontrol edilememesi ve geciktirilememesidir.

Özellikle partnerlerin cinsel davranışları arasında farklılık olduğu durumlarda ciddi sorunlara neden olabilen erken boşalma nedeni ile özgüven kayıpları ve cinsellikten soğuma yaşanabilir.

Erken Boşalmanın Sebepleri

Erken boşalma sorunu, çoğu kişide ergenlik çağından sonra ortaya çıkmaktadır. Bazı erkekler ise bu durumla doğar. Doğuştan gelen erken boşalma sorunları çoğunlukla fizyolojik veya genetiktir.

Sonradan ortaya çıkan erken boşalma problemlerine ise pek çok farklı etken neden olabilir. Bunlardan en belirgini psikolojik faktörlerdir.

Toplum ve aile tarafından erkeğin üzerine yüklenen anlamlar, ciddi sonuçlar doğurabilen psikolojik baskılar yaratabilir. Erken boşalma özelinde, çocukluktan gelen sorunlar ve mükemmellik kaygıları etkilidir.

Cinsel ilişki öncesinde fazla heyecanlanmak, özellikle deneyimsiz erkeklerde erken boşalma sorununa neden olabilir. Bu gibi anlık sorunlar, tecrübe edinildikçe düzelebilir.

Toplum ve medya tarafından yaratılan, gerçeklikten uzak beklenti ve düşünceler de erken boşalmaya neden olabilir. Cinsellik kişiye özeldir, her birey tarafından farklı şekilde yaşanır.

Cinsel hurafe ve sahte olaylar da, özellikle genç yaştaki erkekleri etkilemektedir. Cinsellik ile ilgili bilgiler, yetkili kişilerden ve uzmanlardan alınmalıdır.

Ergenlik döneminde sık mastürbasyon yapılması da erken boşalma sorununa neden olabilir. Cinsel birliktelik ve mastürbasyon, birbirinin muadili değildir. Bu nedenle mastürbasyon yaparak boşalmaya alışan erkeklerde erken boşalma sorunu daha sık yaşanmaktadır.

Eğer Erken Boşalma Nedir Erken Boşalma Sebepleri Nelerdir hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, bu linke tıklayarak Erken Boşalmak Tercihtir kitabını okuyabilirsiniz.

YeniYeti Bülteni

En popüler yazılardan derlediğimiz, en güncel bilgileri edinmek için bültenimize kayıt olun!