Beden Dili Nedir?

Beden dili nedir, beden dili nasıl doğru ve etkili kullanılır, beden dilini doğru kullanmanın önemi nelerdir ve beden dili tekniklerini açıklayan yazı.

Kullanılması ve anlamlandırılması doğru şekilde öğrenildiğinde hayatı oldukça kolaylaştıran beden dili, en etkin sözsüz iletişim kanalıdır. Yüz, vücut ve uzuvların tamamını kapsayan bu iletişim şekli sayesinde karşınızdaki kişilerin düşüncelerini ve duygularını anlamak mümkündür.

Beden dilinin ne olduğunu bilmek için öncelikle bilinçaltı kavramını anlamak gerekir. Bilinçli düşünceler, zihnimizde varlığını tanımlayabildiğimiz ve üzerine düşündüğümüz kavramlardır. Bilinçaltı ise, zihnimizde varlığını tanımlayamadan ve üzerinde düşünemeden gerçekleştirdiğimiz tüm fikirler toplamıdır. Bilinçaltı düşüncelere bir örnek olarak erkeklerin geniş kalçalı kadınları daha çekici bulması gösterilebilir, bilinçaltımız geniş kalça yapısını doğurganlık ile ilişkilendirmektedir.

Beden Dili Nedir?

Doğrudan bilinçaltına hitap eden ve sözsüz iletişim yöntemlerinin en etkilisi olarak bilinen beden dili, yüzümüzdeki mimiklerden kollarımızın duruş şekline kadar fiziksel tüm davranışları hesaba katar.

İki insan arasındaki tüm iletişimlerin yarısından fazlasının sözsüz şekilde gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle söyledikleriniz ve tonlamalarınız kadar, hareket ve davranışlarınız da sosyal ilişkilerinizi etkiler.

Karşınızdaki kişinin ruh halini anlamak için beden dilini anlamlandırmak, ya da “okumak” gerekir. Kişilerin ruh halini doğru şekilde anlamak, fikirlerini ve kararlarını etkilemek için nasıl iletişim kurmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

Beden Diliniz ile Doğru İmajı Yaratın

İlk izlenimin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bazen yalnızca tanışma esnasında yapılan bir hareket sebebi ile, arkadaş olabileceğimiz kişilerden nefret eder hale gelebiliyoruz. Siz de beden dilinizle doğru imajı yaratmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Bir kişi ile tanışırken duracağınız mesafeyi doğru belirlemelisiniz. Bir kol uzunluğu kadar mesafede durmak, hem samimiyet hem de saygı izlenimi yaratır. Fazla yakın duruşlar saygısızlık göstergesidir, aynı zamanda üstünlük taslama olarak algılanabilir.

Tanışma esnasında karşı tarafın ismini tekrarlamak, ona odaklandığınızı ve söylediklerine değer verdiğinizi gösterir. Öncelikle ismini karşı taraf söylediyse “Merhaba …., ben Ahmet. Tanıştığıma memnun oldum.” şeklinde bir cümle kullanabilirsiniz.

Göz teması kurmaktan kaçınmak, çekingenlik ve gerginlik ifadesidir. Özellikle ilk tanışmalarda göz teması kurmaya özen göstermeli ve pozitif bir tutum sergilemeye özen göstermelisiniz. Özgüvenli ve cesaretli kişilik her zaman çekicidir.

Eğer Beden Dili Nedir hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, bu linke tıklayarak Sözel Olmayan İletişim kitabını okuyabilirsiniz.

YeniYeti Bülteni

En popüler yazılardan derlediğimiz, en güncel bilgileri edinmek için bültenimize kayıt olun!